Doručení SMS je primární funkcí aplikace. Znamená, že na území příslušné obce s rozšířenou působností (ORP) je pozorováno, nebo se v nejbližších desítkách minut vyskytne, bezprostření ohrožení extrémními srážkami, silnými bouřkami nebo povodní odpovídající výstrahám ČHMÚ na „Extrémní srážky“, „Povodňové ohrožení“, „Extrémní povodňové ohrožení“, „Velmi silné bouřky“ a „Extrémně silné bouřky“.
Nemusí tomu tak být. Například izolovaná bouřka doprovázená nebezpečnými projevy se může vyskytnout na území výrazně menším, než je ORP, ale výstraha se stejně tak může týkat bouřkového systému, který zasáhne hned několik ORP nebo i celý kraj. V případě povodní je udávané nebezpečí vázáno na konkrétní vodní toky a profily. I v tomto případě může být zasažena pouze část ORP, zatímco průtoky na území stejného ORP, ale spadající do jiného povodí, nejsou nebezpečné. Takové podrobnosti nelze do SMS vměstnat, je proto vhodné doplňující informace vyhledat např. na stránkách ČHMÚ (https://www.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/om/vystrahy/index.html).
Ačkoliv se SMS týkají již pozorovaného nebo velmi rychle se blížícího jevu, neznamenají jistotu vzniku škod na konkrétním místě. Zprávy by měly uvést jejich příjemce do stavu maximální pohotovosti a přimět je k přímému pozorování počasí nebo stavu hladin řek a také k přípravě na akce, které se pak provedou, bude-li potřeba zachraňovat životy nebo majetek.
S bouřemi bývá spojeno mnoho typů nebezpečných jevů. Blesky mohou zapálit stromy i budovy, ve výjimečných případech dokážou i zabít člověka. Kroupy větší než 5 cm dokážou rozbít okna automobilů, úrodu zničí i kroupy menší. Za velmi krátkou dobu může napršet velké množství srážek. Delší setrvání bouřky na místě nebo opakování jejího výskytu na jednom místě může vést k přívalové povodni - k velmi výrazným a rychlým odtokům vody ze svahů a v korytech malých toků. Součástí bouřek jsou i silné nárazy větru, ty mohou zasáhnout rozsáhlé území, nebo naopak udeřit jen velmi lokálně a krátkodobě, například v podobě tornáda či tzv. downburstu.
Některé výrazné projevy s velmi lokálním charakterem mohou být obtížně zjistitelné dostupnými prostředky měření a pozorování. O jejich dopadech se často dozvídáme až na základě svědectví veřejnosti. Zpětným vyhodnocením dodatečných informací dochází k upozornění před jevem, který již část území zasáhl, a je tedy varováno před jeho dalším postupem a vývojem.
Další možností je situace, kdy jev není objektivně natolik extrémní, aby splňoval limity výstrahy dané intenzity. Nicméně důsledky jsou ve skutečnosti závažnější z důvodů nešťastné kombinace neznámých faktorů. Například vytopené sklepy pod nezalesněnými svahy, zaplavené podjezdy nebo ulice kvůli ucpané kanalizaci, pády stromů na nestabilní půdě z důvodu podmáčení, sesuvy půdy, povodně způsobené ucpáním koryta apod.
Upozornění formou SMS se týká celého ORP a jev lokálního charakteru se mohl vyskytnout v jiné části území, než je vaše poloha. Zpráva mohla být také založena na velmi krátkodobé předpovědi například směru postupu bouřky nebo trendu ve vzestupu vodních hladin. Skutečnost se od této předpovědi může odchýlit a způsobit, že varování se nenaplnilo.
Notifikace jsou nastaveny jako upozornění na vydání jakékoliv výstrahy ČHMÚ před nebezpečnými jevy, které si uživatel zvolí, aby na jejich platnost byl upozorněn. V aplikaci je možné si zvolit skupiny jevů pro sledování. Úplný výčet nebezpečných jevů a možnosti kombinací jejich intenzity a pravděpodobnosti, spolu s popisem, je možné si prohlédnout na webu https://www.chmi.cz/informace-pro-vas/prezentace-a-vyuka/SIVS.
V rámci SMS zpráv i varovných notifikací se zobrazují časy a data platnosti výstrahy (od-do). Pro SMS zprávy platí, že varování se týká již pozorovaného jevu. Začátek času platnosti je proto blízký času vydání výstrahy (přijetí SMS). Případně je očekáván jeho výskyt v následujících desítkách minut, např při postupující bouřce, takže čas platnosti je mírně v budoucnosti. Konec platnosti jevu je většinou odhadován podle rychlosti postupu/vývoje jevu, nelze jej však vykládat jako přesný konec působení nebezpečného jevu.
Podle nastavení přijímaných notifikací lze obdržet nejen informace o již pozorovaných jevech, ale také informace o předpovědních výstrahách, kde jsou časy platnosti uvedeny až pro časový interval, kdy je nebezpečný jev v budoucnu očekáván. Což nemusí být nutně stejný den, ve kterém notifikace byla obdržena.
POZOR, aplikace pracuje s výstražnými protokoly, které se mohou aktualizovat častěji, například kvůli doplňování nebo úpravám výstrah. Pokud se však v původně vydané výstraze nic nezměnilo, je zachován i původní čas začátku její platnosti, i kdyby byl třeba se včerejším datem (například při dlouhotrvajícím nebezpečí požárů apod.)